Hakkımızda

Derneğimiz, 1996 yılından beri Türkiye Zihinsel Engelliler Federasyonu’na bağlı kamu yararına hizmet veren bir sivil toplum kuruluşudur.
Amacı, toplumda yaşadıklarından birçok kimsenin haberi bile olmayan, zihinsel engelli yurttaşlarımıza ve onların ailelerine hizmet etmektedir.
Üyelerimizin hepsi engelli ailesidir. Bu sebeple sorunları ilk elden bilen ve nasıl çözümleneceğinin bilgisine sahip bireylerdir. Dertlerini, düşüncelerini, deneyimlerini, çözüm projelerini herkesle bölüşmeye hazırdırlar.
Engelli olmakla olmamak arasında sadece bir tesadüfün olduğunu kabul ediyorsak bu herkesin önünde duran bir sorundur.
Engellilerin içinde de en şanssız grubu oluşturan zihinsel engellilerdir. Onların başına gelen kendi tercihleri değildir. Kötü bir tesadüfün bir sonucudur.
Unutmamak gerekir ki toplum özürlü ve özürsüzlerden oluşan bir bütündür. Her ileri toplumda olduğu gibi bizde engellilerimize sahip çıkacağız. Onlarla birlikte hayatı yaşamaya ve yaşatmaya çalışacağız.
Onların önüne engel koymayalım. Onların önünde duran engelleri kaldıralım. Fiziki psikolojik, sosyal ve eğitim durumları ne olursa olsun, engelli yurttaşlarımızı bir kenara itilmiş, vazgeçilmiş insanlar olarak görmeyelim.
Onları, bizlerin oğulları, kızları, kardeşleri ve birer yakınımız olarak görelim. Hiçbir günahı olmayan bu temiz insanlara yardım edelim. Her türlü engelden sakınalım, içimize alıp bağrımıza basalım.
Onları özel ve öncelikli yurttaşlar olarak görelim. Bu bilinci topluma kazandıralım. Derneğimizin bunu öncelikli bir görev saymıştır.
Derneğimiz bunun yanında zihinsel engellilerin eğitim, rehabilitasyonunu ve toplum içerisinde, uyum içerisinde yaşayabilir konuma gelmelerine çalışmaktır.
Bu amacını gerçekleştirmek için Derneğimiz, Sosyal Uyum Merkezini, Gülsuyu Yakut sokak No: 4 Maltepe adresinde açmış ve faaliyetini sürdürmektedir.